Kochlearinio implanto įsigyjimas

SVARBU!

Gera žinia laukiantiesiems kochlearinės implantacijos – pasikeitus kochlearinių implantų bazinėms kainoms, atsirado galimybė gauti naujos kartos implantus be priemokos. Už kochlearinius implantus, kainuojančius 75 772 (II tipo) arba 88 000 Lt (I tipo), klausos negalią turintiems pacientams sumokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.

Anksčiau už kochlearinį implantą buvo kompensuojama 54 100 Lt, todėl pacientas ar jo tėvai, pageidaujantys naujoms technologijoms priskiriamo implanto, turėdavo gana daug už jį primokėti. Šiuo metu pagal gydytojų specialistų ligoniui nustatytas indikacijas bus kompensuojami dviejų rūšių kochleariniai implantai.

Abiejų rūšių kochlearinių implantų tiekimo sutartį su Valstybine ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos yra sudariusios UAB „Surdotechnika“ (atstovaujanti austrų firmai „Medel“). UAB „Surdotechnika“ tiekiamiems I tipo kochleariniams implantams priemoka netaikoma, o už II tipo implantus reikia primokėti 28 Lt. Šiandien pacientas gali gauti reikiamą kochlearinį implantą nemokėdamas priemokos.

Planuojama, kad šiemet Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose bus implantuota apie 40 tokių implantų. Kochleariniai implantai skiriami vaikams ir staiga apkurtusiems suaugusiesiems, kai klausos pažeidimas yra sunkus ir labai sunkus, o įprastos klausos gerinimo priemonės, taip pat ir klausos aparatai, yra neveiksmingos.

Kaip įsigyti implantą?

MED-EL kochleariniai implantai sėkmingai naudojami daugiau kaip 80 pasaulio šalių ir padeda suaugusiems kenčiantiems ir įvairaus amžiaus vaikams, kenčiantiems nuo ikikalbinio ir pokalbinio kurtumo. Naudodami kochlearinius klausos implantus, stipriai ir visiškai negirdintys pacientai gali suprasti kalbą, klausyti muzikos, bendrauti su aplinka, mėgautis garsų pasauliu. Koks gydymas jums tinka geriausiai, patars jūsų klausos specialistas.

Jei tiksliai nežinote į ką kreiptis konsultacijos dėl klausos implantų, susisiekite su mūsų klausos reabilitacijos centru esančiu Kaune.

Žemiau pateikiame kelis esminius kriterijus, kuriais remiantis galima nustatyti, ar klausos implantai jums tinka.

Bendrieji kriterijai

• Vaikai, kenčiantys nuo neurosensorinio prikurtimo,
• Suaugusieji, kurių prikurtimas yra itin stiprus arba jie visiškai negirdi,
• Implantuoti klausos implantą galima jau kelių mėnesių amžiaus kūdikiui, priklausomai nuo individualių aplinkybių ir šalyje paplitusios medicininės praktikos,
• Klausos aparatai duoda mažai naudos,
• Nėra medicininių kontraindikacijų,
• Didžiulė motyvacija dalyvauti reabilitacijos kurse, o pacientų lūkesčiai yra realūs,
• Galimybė mokytis ir dalyvauti reabilitacinės priežiūros programose.

Kada kochlearinis implantas gali netikti: Klausa yra „per gera“
Jei asmuo gali gerai suvokti kalbą su klausos aparatu, tai tokiu atveju, klausos aparatas yra geresnis pasirinkimas, nei kochlearinis implantas.

Ilgalaikis visiškas kurtumas
Jei klausos nervas niekada arba labai ilgą laiką nebuvo stimuliuojamas, gali būti, kad jis negalės gerai perduoti garsinės informacijos į smegenis.

Sraigė nėra pagrindinė prikurtimo priežastis
Kochlearinis implantuos neefektyvus, jei pagrindinė problema yra kitur, bet ne vidurinėje ausyje.

Yra pavojus, kad chirurginė operacija nebus sėkminga
MED-EL siūlo įvairius elektrodus, kurie užtikrina gerą kochlearinio implanto funkcionavimą net abejotinų anatominių situacijų atvejais. Tačiau atskirais atvejais gali pasitaikyti, kad elektrodo tinkamai įstatyti tiesiog neįmanoma. Be to, kai pažeistas klausos nervas arba jo iš viso nėra, kochlearinis implantas tikrai nebus naudingas.

Medicininės problemos
Kai kurie pacientai gali blogai toleruoti anesteziją ar kitus chirurginės procedūros aspektus arba jiems nėra galimybių dalyvauti reabilitacijos ir mokymo programose.

Nerealūs lūkesčiai
Svarbu, kad pacientai ir jų šeimos turėtų realius lūkesčius, susijusius su kochleariniais implantais.

Nepakankama šeimos ir priežiūros specialistų parama
Šeimos ir priežiūros specialistų parama yra labai svarbi, norint gauti iš kochlearinio implanto kuo daugiau naudos. O jei kochlearinis implantuos implantuojamas vaikui, tokia pagalba yra pats svarbiausias faktorius.

1. Kreipkitės į kochlearinių implantų centrą

Norint nustatyti, ar kochlearinis implantas tinka jums ar jūsų vaikui, reikia kreiptis į kochlearinių implantų centrą arba klausos specialistą. Centro specialistai padės rasti geriausią sprendimą pagal jūsų klausos būklę bei patars įvairiais klausimais.

2. Įvertinimas

Būsimiesiems kochlearinių implantų vartotojams prieš operaciją atliekami įvairūs tyrimai, kurių pagrindu gydytojai nustato papildomas sąlygas ar poreikius ir gali padėti pacientams suvokti savo lūkesčius.

Audiologinis tyrimas
• Nustatomas asmens klausos lygis be klausos aparato ir su juo,
• Įvertinama klausos nervo funkcija.


Medicininis tyrimas
• Nustatoma prikurtimo priežastis,
• Ausies būklė,
• Bendroji sveikatos būklė.


Radiologinis tyrimas
• KT ir (ar) magnetinio rezonanso tyrimas.


Psichologinis tyrimas
• Nustatomas tinkamumas chirurginei operacijai,
• Galimybės dalyvauti pooperacinės priežiūros programose,
• Lūkesčiai. Kalbinis įvertinimas
• Įvertinamas kalbos vystymosi lygis.


Mokomasis tyrimas
• Įvertinamas mokymų ir reabilitacijos poreikis.

3. Kochlearinio implanto implantavimas

Chirurginė procedūra paprastai trunka 1-3 valandas. Šios operacijos rizika yra nedidelė lyginant su kitomis operacijomis.


1. Užtikrinama estetika.
2. Plaukai nuskutami toje vietoje, kurioje bus daromas pjūvis.
3. Daromas pjūvis.
4. Spenelinėje ataugoje už ausies padaromas griovelis, kuriame dedamas implantas.
5. Elektrodas įstatomas į sraigę.
6. Elektrodas ir implantas pritvirtinami.
7. Prieš užsiuvant pjūvį, tikrinamas elektrodo veikimas.
8. Po operacijos, kai pacientas prabunda, juntamas nedidelis diskomfortas. Jei reikia, gali būti taikomi nuskausminamieji vaistai.
9. Pacientų būklė paprastai pagerėja sekančią dieną. Gydymas ligoninėje trunka vieną ar kelias dienas, priklausomai nuo taikomos metodikos.

4. Pirmieji garsiai - pradinis programavimas

Kalbos procesoriaus programoje, dar vadinamoje žemėlapiu, yra tono aukštumo ir garsumo nustatymo funkcijos. Priderinimo metu audiologas programas pritaiko individualiems poreikiams. Kalbos procesoriaus derinimas trunka 3-6 savaites po operacijos ir kiekvienam vartotojui yra atliekamas individualiai.

Programavimo etapai:
• Procesorius prijungiamas prie kompiuterio.
• Vartotojas užsideda kalbos procesorių.
• Kompiuteris generuoja signalus atidžiai kontroliuojamuose lygiuose.
• Vartotojas nurodo, kada girdi tyliausią signalą („slenkstinis lygis“) ir garsiausią signalą („tinkamiausias lygis“).
• Šie abu lygiai įvertinami visiems sraigėje esantiems elektrodams. Pagal šią informaciją yra sukuriama programa, paskirstanti garsus tarp šių dviejų lygių ir užtikrinanti, kad garsai yra pakankamai garsūs, tačiau nesukelia nemalonių pojūčių bei kiek įmanoma geriau atkartoja natūraliai girdimus garsus.
• Programa yra suderinama papildomos programavimui skirtos apžiūros metu po to, kai buvo atliktas klinikinis derinimas.

5. Priežiūra

Norint pasiekti maksimalią kochlearinio implanto suteikiamą naudą, pacientai turi būti labai drausmingi ir dalyvauti priežiūros programoje. Šios programos skiriasi priklausomai nuo naudojamos metodikos ir gali būti sudarytos iš tokių modulių:

Pagalba, rekomendacijos ir parama
Pagalba teikiama dėl bendrųjų problemų, techninių dalykų, o taip suteikiama informacija apie paramos grupes kochlearinių implantų pacientams ir jų šeimoms.

Įprasti medicininiai patikrinimai
Gydytojas turi nuolat tikrinti implantavimo vietą.

Įprastas kalbos procesoriaus perprogramavimas
Kochlearinių implantų pacientai reguliariai lankosi klinikoje, kur yra perprogramuojamas kalbos procesorius. Tuo būdu audiologas gali užtikrinti, kad implantas tinkamai funkcionuoja. Audiologas taip pat gali atlikti nedidelius pakeitimus ir koreguoti programą taip, kad vartotojui implantas teiktų didžiausią naudą.

Kalbos terapija
Paprastai rekomenduojama įprasta kalbos terapija, ypatingai vaikams.

Mokymų rekomendacijos ir parama (vaikams)
Kochlearinius implantus naudojantys vaikai turi nuolat bendrauti su mokytojais, turinčiais tinkamą kvalifikaciją dirbti su kurčiais ar neprigirdinčiais vaikais. Mokytojas gali padėti ir patarti, o taip pat stebėti vaiko tobulėjimą.

 

 

Kaune:

Eivenių g. 17, LT-50166 Kaunas
Tel.: (8-37) 796914
Darbo laikas: I-V 9:00-17:00
el. paštas : info@surdotechnika.lt

Vilniuje:

Kalvarijų g 98, LT-08211 Vilnius
Tel.: (8-5) 2700009
Darbo laikas: I-V 9:00-17:00
el. paštas vilnius@surdotechnika.lt

Klaipėdoje:

Lietuvininkų a. 3, LT-92225 Klaipėda
Tel.: (8-46) 217118
Darbo laikas: I-V 9:00-17:00
el. paštas klaipeda@surdotechnika.lt