Apie klausą

1. Ausies anatomija

Ausies sandara

 

Ausį sudaro trys pagrindinės dalys:

Išorinė ausis
Pinna (išorinė ausis) - priima ir nukreipia
garsą į ausies kanalą. Ausies kanalas (išorinė klausos landa) - nukreipia garsus į ausį.

Vidurinioji ausis
Ausies būgnelis - keičia garsą į virpesius. Trijų kaulelių grandinė - plaktukas, priekalas ir kilpelė - perduoda virpesius į vidinę ausį.

Vidinė ausis
Vidinė ausis (sraigė) - joje yra skystis ir labai jautrios ląstelės (plaukuotosios ląstelės), kurios juda nuo garso sukeliamų virpesių. Klausos nervas - tęsiasi nuo sraigės iki smegenų.

2. Klausa

Kaip mes girdime

1. Garsas patenka į ausį ir nukreipiamas ausies kanalu į būgnelį.

2. Įeinantis garsas sukelia būgnelio virpėjimą.

3. Būgnelio virpėjimas sklinda klausos kaulelių grandine, kurios virpesiai perduodami į sraigę.

4. Sraigėje esantis skystis pradeda judėti ir stimuliuoti plaukuotasias klausos ląsteles.

5. Plaukuotosios ląstelės sukuria elektros signalus, kurie perduodami klausos nervui. Plaukuotosios ląstelės vienoje sraigės dalyje yra jautrios žemo tono garsams, o kitoje sraigės dalyje – aušto tono garsams.

6. Smegenys paverčia elektrinius signalus garsu.

3. Klausos praradimas

Prikurtimą sąlygoja įvairios priežastys. Priklausomai nuo pažeidimo mechanizmo yra išskiriami trys apkurtimo tipai: kondukcinis, neurosensorinis ir nervinis.

Kondukcinis - Tai prikurtimo forma, kuri išsivysto dėl įvairiausių garso bangos sklidimo sutrikimų išorinėje ir vidurinėje ausyje, pasireiškianti klausos susilpnėjimu. Kondukcinis prikurtimas gali būti silpnas arba vidutinis, dėl kurio 60 ar 70 decibelų susilpnėja klausa. Kai kuriais atvejais kondukcinis prikurtimas gali būti laikinas. Dažnai gali pagelbėti vaistai arba chirurginė intervencija, priklausomai nuo specifinės problemos priežasties. Kondukcinio prikurtimo atveju gali padėti klausos aparatai, sustiprinantys įeinantįjį garsą.

Neurosensorinis prikurtimas. Neurosensorinio prikurtimo priežastimi gali tapti sraigės problemos. Neurosensorinis prikurtimas atsiranda dėl sraigės sensorinių plaukuotųjų ląstelių nebuvimo arba jų pažeidimo. Toks prikurtimas dažniausiai yra nuolatinis. Šis prikurtimas, dar vadinamas „nervo kurtumu“, gali būti silpnas, vidutinis, stiprus ir visiškas. Neurosensorinio prikurtimo atveju chirurginė operacija padėti negali, todėl vienintelė išeitis yra tradiciniai klausos aparatai arba unikalus VIBRANT SOUNDBRIDGE. Stipraus ir visiško prikurtimo gydymui MED-EL siūlo platų implantų asortimentą. Daugiau informacijos sužinosite kreipęsi į mus.

Asmenims, kurie visiškai negirdi aukšto dažnio garsų, bet gali girdėti žemo dažnio garsus, MED-EL sukūrė unikalią EAS™ klausos sistemą elektriniam akustiniam stimuliavimui (EAS). Ši technologija - tai klausos implanto ir skaitmeninių klausos technologijų derinys.

Nervinis prikurtimas. atsiranda dėk klausos nervo pažeidimo arba jo nebuvimo. Tai visiškas ir nuolatinis kurtumas. Šiuo atveju klausos aparatai ir implantai padėti negali, nes klausos nervas negali perduoti garsinės informacijos į smegenis. Šiais atvejais gali padėti implanto sistema su Smegenų kamieno klausos (ABI) elektronu.

Mišraus tipo prikurtimas yra dažniausiai pasitaikantis tipas ir susideda iš kondukcinio ir neurosensorinio prikurtimo. Dėl šio derinio yra itin sunku rasti tinkamą pagalbą, Todėl svarbu įvertinti kiekvieną pacientą individualiai ir rasti geriausią sprendimą.

4. Audiograma

Audiograma yra grafikas, iliustruojantis asmens kiekvienos ausies klausą ir rodantis prikurtimo tipą bei laipsnį.

Metodas, naudojamas informacijai gauti, yra vadinamas tonine audiometrija ir padeda nustatyti prikurtimo laipsnį, pažeidimo vietą ir, kai kuriais atvejais, prikurtimo priežastį.

Audiograma rodo klausos slenkstius įvairiuose dažniuose. Klausos slenkstis yra apibrėžiamas kaip žemiausias signalo intensyvumas, kurį klausantysis asmuo gali atskirti.

Audiogramoje žymimas garso aukštumas (dažnis) nuo žemo iki aukšto ir garsumas (intensyvumas). Garsumas dar vadinamas klausos lygiu ir yra matuojamas decibelais (dB). Klausos lygis yra individualus asmens klausos slenkstis, matuojamas decibelais. Normalia klausa laikoma iki 20 dB klausos lygis.

Nukrypimai nuo šio lygio (>20 dB) yra laikomi prikurtimu ir yra klasifikuojami pagal stiprumą, pavyzdžiui, gali būti silpnas prikurtimas ar visiškas kurtumas (žr. Grafiką).

Audiograma

 

Kaune:

Eivenių g. 17, LT-50166 Kaunas
Tel.: (8-37) 796914
Darbo laikas: I-V 9:00-17:00
el. paštas : info@surdotechnika.lt

Vilniuje:

Kalvarijų g 98, LT-08211 Vilnius
Tel.: (8-5) 2700009
Darbo laikas: I-V 9:00-17:00
el. paštas vilnius@surdotechnika.lt

Klaipėdoje:

Lietuvininkų a. 3, LT-92225 Klaipėda
Tel.: (8-46) 217118
Darbo laikas: I-V 9:00-17:00
el. paštas klaipeda@surdotechnika.lt